Talibowie w letniej szkółce czyli kurs prowadzenia negocjacji

Miejsce: Lotnisko Oslo Gardermoen. Czas: kilka miesięcy temu. Trzech mężczyzn z Afganistanu przybywa incognito to stolicy Norwegii, kraju zaangażowanego w przewlekłą wojnę w Afganistanie właśnie. Ich współpasażerowie tego nie wiedzą, ale owi mężczyźni należą do fundamentalistycznej organizacji talibskiej.

W świetle dramatycznych wydarzeń ostatnich dni w Tunezji, Francji i Kuwejcie dałoby się wywnioskować, że trójka mężczyzn przybyła do Oslo w niecnych celach, ale ta historia toczy się inaczej. Talibowie zostają w tajemnicy przewiezieni do historycznej twierdzy Akershus, gdzie mieszczą się lokale Norweskiej Akademii Obrony. Następny tydzień Afgańczycy spędzą na kursie prowadzenia pokojowych negocjacji wraz ze swoimi oponentami reprezentującymi władze kraju.

Kurs prowadzenia negocjacji nie odbywa się po raz pierwszy. Jego uczestnicy mogą uzyskać praktyczną i teoretyczną pomoc nie tylko od norweskich fachowców, ale również od pozostałych uczestników, pochodzących z różnych zwaśnionych regionów świata. Mają również sposobność przestudiowania traktatów pokojowych i, co ważne, spotkania się na neutralnym gruncie.

Talibowie źródło Khaama_com.jpg

W takich właśnie okolicznościach doszło do spotkania pomiędzy zaliczanymi przez wiele krajów do organizacji terrorystycznych Talibami oraz reprezentantami afgańskiego rządu. Ironią losu jest fakt, że miejsce kursu to zarazem miejsce, gdzie honoruje się odznaczeniami norweskich żołnierzy biorących udział w misjach zagranicznych, w tym w misji w Afganistanie, w ramach której toczą się walki z ugrupowaniem Talibów.

O ile sama inicjatywa jest nowatorska i spotkała się z zainteresowaniem międzynarodowych ekspertów, należy być bardzo ostrożnym optymistą. Nie tak długo po ukończeniu kursu Talibowie przypuścili atak na parlament w stolicy kraju. Warto również wspomnieć, że prezydent Afganistanu Ashraf Ghani Ahmadzai zwrócił się nie dawno do Baraka Obamy z prośbą o spowolnienie wycofywania się amerykańskich żołnierzy z kraju, co wywołało gniewne pomruki fundamentalistów.

Akershus źródło regjerningen.no
Akershus źródło regjerningen.no

Norwegia jest wprawdzie małym krajem na peryferiach kontynentu, ale jednocześnie jest silnym graczem z tradycjami w dziedzinie prowadzenia międzynarodowych negocjacji w zapalnych regionach świata oraz udzielania nie tylko materialnej pomocy państwom rozwijającym się. Oprócz historycznego zaangażowania na Bliskim Wschodzie, warto wspomnieć również rokowania z udziałem kolumbijskich partyzantów spod znaku FARC czy negocjacje pomiędzy Sudanem i Sudanem Południowym.

Źródła: NRK, Dagbladet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s