Rosja wyrzuca szwedzkiego dyplomatę

Napięte relacje między Moskwą i Sztokholmem po raz kolejny zostały wystawione na szwank. Jeden z czołowych pracowników ambasady Królestwa Szwecji został bowiem zmuszony do opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej. 

Ten schemat postępowania jest znany nie od dziś. Rosyjski dyplomata łamie reguły gry lub okazuje się, że prowadzi działalność wywiadowczą pod przykrywą swojej dyplomatycznej profesji. Prowadzi to do wydalenia z terytorium danego kraju, a w odwecie Rosjanie wypraszają pracowników ambasady tego kraju.

Opisana wyżej rozgrywka miała właśnie miejsce na linii Moskwa-Sztokholm, po tym jak jednego z pracowników rosyjskiej ambasady w Sztokholmie poproszono, aby spakował manatki na złamanie dyplomatycznych reguł gry oraz konwencji Wiedeńskiej.

SverigesAmbassad zdjęcie pochodzi z informationsverige.se
SverigesAmbassad zdjęcie pochodzi z informationsverige.se

Szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych nie ukrywa, że postępowanie Rosji jest w opinii ministerstwa bezpodstawne i pogarsza i tak nienajlepsze stosunki pomiędzy państwami, a szwedzcy specjaliści od Rosji widzą ten incydent w szerszym kontekście, który stanowią krytyczne wypowiedzi polityków tego północnego królestwa pod adresem władz Rosji oraz bliska militarna współpraca z NATO.

Putin, zdjęcie pochodzi z svt.se

źródła: svd.se, expressen.se, svt.se

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s