Norweski plan B Warufakisa

Nie tak dawno na czołowych miejscach serwisów informacyjnych pojawiły się rewelacje na temat tajnego planu B byłego już dziś ministra finansów Grecji Janisa Warufakisa. Sprawę potraktowano w kategoriach sensacji i nie poświęcono dużo uwagi istocie tej koncepcji ani jej pochodzeniu. Tymczasem ślady prowadzą na północ.

Jak donosi norweski dziennik Aftenposten, pierwsze wiadomości na temat norweskiego śladu w partyzanckim planie Warufakisa przyniosła grecka gazeta To Vima. W artykule zatytułowanym „Janis, Andresen i drachmy z Trondheim” zwróciła uwagę na osobę norweskiego akademika Tronda Andresena.

Andresen to pracownik naukowy na Uniwersytecie w Trondheim, który promuje ideę równoległej elektronicznej waluty już od lat. W jego mniemaniu taka waluta stanowiłaby dla Greków kartę przetargową w negocjacjach z wierzycielami.

Uniwersytet w Trondheim. Zdjęcie pochodzi z DN.no

Tajne rozmowy wyciekają

Prawdopodobnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się o tym, gdyby nie wyciek nagrania telefonicznej konferencji z londyńskimi inwestorami. Na nagraniach słychać ministra Warufakisa rozprawiającego na temat tajemniczego planu B, na którym pracuje złożona przez niego ekipa. Mowa jest tam również o włamaniu się do komputerów urzędu skarbowego w ramach prac nad równoległym systemem bankowym.

Po ujawnieniu tych poufnych treści na głowę byłego już ministra finansów posypały się oskarżenia o zdradę stanu. Pojawiły się również pytania o skład jego ekipy, a wyżej wymieniona gazeta To Vima wytropiła pochodzenie tej śmiałej myśli.

W tym szaleństwie jest metoda

Sam Andresen zaprzecza, jakoby był bezpośrednim uczestnikiem konspiracji, ale wyraża zadowolenie, że minister Warufakis zechciał przetestował właśnie jego model. Nie stało się to zresztą przypadkiem. Obydwaj panowie spotkali się w Australii w roku 1997, ale łączy znacznie więcej – lewicowe przekonania polityczne. Warufakis nie kryje swojej fascynacji Marksizmem, zaś polityczna kariera Andresena była od zawsze związana z radykalną lewicą.

Trond Andresen. Zdjęcie pochodzi z Teknisk Ukeblad Media AS

Należy tu podkreślić, że Andresen pomimo radykalnej działalności politycznej jest uznanym pracownikiem akademickim z doświadczeniami z takich dziedzin jak cybernetyka, a jego wizja – choć ma polityczne tło – stoi na solidnych podstawach. Zaletą proponowanej przezeń równoległej waluty elektronicznej jest fakt, że państwo stosujące taki system nie ulega paraliżowi w sytuacji kryzysu związanego z upadkiem banków. Tego rodzaju proteza sprawia, że można nadal wypłacać emerytury czy też płacić podatki. System nie wymaga też skomplikowanej infrastruktury, argumentuje Andresen.

Za późno

Jednak mimo zalet równoległej waluty, mimo buńczucznych zapowiedzi i mimo wyników referendum premier Grecji Tsipras dokonał zwrotu w imię pozostania w Eurozonie. Zasadniczy powód tej decyzji nie tkwił w złych założeniach planu B Warufakisa ale w wyborze nieodpowiedniej chwili. Obawiając się reakcji wierzycieli na tak nagły zwrot akcji Aleksis Tsipras nie odważył się postawić na nazbyt ryzykowny ruch i odrzucił ten śmiały plan. Sam Andresen jednak nie traci wiary w swoją wizję i pytany przez Aftenposten twierdzi, że jego zastosowanie ustabilizowałoby sytuację w Grecji.

Lewicowy tandem Tsipras i Warufakis zdjęcie pochodzi z e24.no

Źródło: Aftenposten

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s