Afrykański odjazd prezydenta Zemana

Prezydent Czech w złym stylu zbija polityczne punkty na kryzysie imigracyjnym.

Przed kilkoma dniami prezydent Zeman oznajmił wszystkim nawołującym do większej solidarności z uciekinierami i imigrantami przypominając o Czechach, którzy uciekli ze swojej ojczyzny w 20. stuleciu, że „wspomina się czasem, że i obywatele naszego kraju emigrowali w roku 1948 czy 1968, ale byli to zasadniczo uchodźcy polityczni, a poza tym emigrowali wyłącznie do Europy. Nic mi nie wiadomo o Czechach uchodzących do Afryki”.

Reakcja była szybka i nie zostawiła na powyższych słowach suchej nitki. Publicysta, autor, historyk i specjalista od zagadnień Czarnego Kontynentu Petr Zídek z łatwością rozprawił się z wypowiedzią Zemana na łamach poczytnego dziennika Lidové Noviny. Wymienił kilka spośród wielu przykładów Czechów, którzy w burzliwym minionym stuleciu znaleźli nowy dom w Etiopii, Maroku, Senegalu, Mali i innych afrykańskich krajach.

Posmak histerii

O ile wytknięcie błędów była na miejscu, z niegdysiejszych kierunków czeskiej emigracji naturalnie nie płynie żadna bezpośrednia sugestia dotycząca dzisiejszych politycznych decyzji. Zeman nie po raz pierwszy zagrał właściwą sobie demagogiczną kartą. Jego liczni wielbiciele mu przyklasnęli, a oponenci zakrzyknęli „hańba” i wszystko zostało po staremu. Niepokoi wszakże fakt, że Zeman po raz kolejny podgrzewa i tak gorącą atmosferę wokół uchodźców.

Etyczny marketing
       Sprzedawca akcesoriów obronnych zarabia na strachu

Lato w Czechach upłynęło bowiem pod znakiem upałów i rozbuchanych obaw z imigracji. W kraju o dość jednorodnej populacji, który na szlakach migracyjnych uchodzi za państwo tranzytowe, imigranci stali się największym źródłem obaw, tłem demonstracji i przedmiotem licznych, zawziętych i agresywnych debat internetowych. Zamiast studzić gorące głowy obywateli kraju, który koniec końców odrzucił kwoty imigracyjne i zdecydował się przyjąć 1500 osób do końca roku 2017, Zeman przyjmuje role obrońcy twierdzy, do której bram dobija się dzicz.

Kryzys emigracyjny i wiążące się z nim ryzyka powinno się traktować z pełną powagą, ale w równym stopniu powinny niepokoić rosnące w siłę nastroje ksenofobiczne. Tyle że Zemanem prawdopodobnie kierują proste polityczne kalkulacje według których, takie zagrania mu nie zaszkodzą u zwolenników, a kto wie, może nawet przysporzą popularności.

Suma błędów

Stało nie niepisaną regułą, że Miloš Zeman wypowiada się w każdej mniej czy więcej doniosłej sprawie. Regułą jest również, że jego słowa, spotykają się z zastrzeżeniami, a nader wszystko to, że pan prezydent idzie w zaparte z tym większą determinacją, im mniej ma racji.

Miloš Zeman - istny teatr jednego człowieka
Miloš Zeman – istny teatr jednego człowieka

Prezydentura Zemana upływa pod znakiem medialnych burz, które pomimo swej błahości przyćmiewają pytania mniej atrakcyjne, ale istotniejsze. Oto kilka przykładów prezydenckich dokonań. W swoim przemówieniu na konferencji upamiętniającej wyzwolenie obozu zagłady w Oświęcimiu, przypisał legendarnemu przedwojennemu dziennikarzowi nieistniejący cytat na wychwalający Adolfa Hitlera. Mimo miesięcy bezowocnych poszukiwań rzeczonego cytatu trwa na swoim. Podczas konferencji NATO w Walii powątpiewał o obecności Rosyjskich sił wojskowych na Ukrainie. Nie dostrzegł też nic niewłaściwego w swojej wizycie w Moskwie w związku rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, a na względnie powściągliwą krytykę amerykańskiego ambasadora zareagował zamykając mu drzwi do pałacu prezydenckiego. Ku osłupieniu słuchaczy miotał grubymi przekleństwami podczas wywiadu radiowego, choć sam protestował przeciw mianowaniu na profesora znanego pedagoga uzasadniając to niestosownością jego zachowania.

Skłonność wdawania się z każdym oponentem w słowną bójkę stworzyła wokół prezydenckiego pałacu cały przemysł rozrywkowy, który w ogóle nie psuje notowań jego głównemu aktorowi. Przeciwnie, Czesi zdają się doceniać awanturnictwo głowy państwa, a on umiejętnie czyta nastroje społeczne.

                               Zeman i Putin, źródło zpravy.idnes.cz

źródło: Lidové Noviny

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Afrykański odjazd prezydenta Zemana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s