Płonące samochody. Eksplozje granatów. Szwecja w płomieniach

W ostatnich miesiącach w Szwecji panuje gorąca atmosfera. Nie tyle za sprawą pogody, co przez nasilające się objawy przemocy. Częste doniesienia szwedzkiej prasy o samochodach płonących na przedmieściach, zostały przyćmione przez eksplozje granatów na ulicach Malmö.

Szwecja, spokojny i zamożny kraj mało spontanicznych nordyków, który wprawdzie płacą wysokie podatki, ale za to wiodą dostatnie, uporządkowane i spokojne życie. To wyobrażenie nie wzięło się znikąd, ale nawet pobieżne zainteresowanie aktualnym rozwojem tego skandynawskiego społeczeństwa każe te skojarzenia zrewidować. Szwecja to również niespokojne wieloetniczne przedmieścia, których nazwy – Rosengård i Rinkeby – wywołują obrazy płonących samochodów i kamieni ciskanych na policyjne i strażackie pojazdy.

Fala przemocy w socjaldemokratycznym raju

Szwecja jest jednym z krajów, o których polskie media relacjonują rzadko i w sposób wyrwany z kontekstu. Pora zatem dokonać pewnej rewizji wyobrażeń. Oto ponure podsumowanie wakacyjnych miesięcy. Na początku lipca zaginęła nastoletnia Lisa Holm, której ciało znaleziono po kilku dniach. Podobny los spotkał 21-letnią studentkę, który zażywała ruchu na ścieżce biegowej w gminie Väsby na wschodzie kraju. Na początku sierpnia nieznany sprawca zaatakował maczetą grupę europejskich imigrantów obozujących w przyczepach kampingowych w Göteborgu, a następnie podpalił ich obozowisko. Wkrótce potem Szwedami wstrząsnęło podwójne morderstwo na dwojgu klientów w sklepie sieci Ikea w Västerås w środkowej Szwecji. Ofiary – matka i syn – zostały zadźgane nożem przez 36-letniego Erytrejczyka, który natychmiast przyznał się do winy. Najwięcej dramatyzmu w sobie jednak niosą spektakularne porachunki miejscowych rzezimieszków w Malmö.

Lisa Holm oraz podejrzany źródło nyheter24
Lisa Holm oraz podejrzany, źródło nyheter24

30 eksplozji od początku roku

Jak donosi Svenska Dagbladet, w tym południowoszweckim mieście wybuchło w tym roku 30 ręcznych granatów. Eksplozje – w których dotychczas zginęły trzy osoby a dziewięć zraniono – są częścią porachunków grup przestępczych. Eksplozje zaczęło wraz z początkiem roku i osiągnęły apogeum w ciągu lata.

Miejsce wybuchu jednego z granatów, źródło SVD
Miejsce wybuchu jednego z granatów, źródło SVD

W Malmö, będących trzecim największym miastem kraju, dochodzi również do strzelanin. W 2014 doszło do 175 incydentów, a w bieżącym roku jak dotychczas do 120. Policja konfiskuje coraz więcej broni docierającej tam z Europy kontynentalnej m.in. z Bałkanów. Tylko do połowy czerwca 2015 w policyjnym magazynie skończyło 114 sztuk broni palnej.

Co ciekawe, w tych dramatycznych okolicznościach wyszła na jaw dziura w prawodawstwie. Obowiązujące przepisy nie klasyfikują bowiem granatów jako broni ale jako materiały wybuchowe. Oznacza to, że wniesienie ręcznego granatu na terytorium kraju nie jest sprzeczne z prawem. Szykuje się zatem zmiana prawa oraz zaostrzenie kar za złamie przepisów dotyczących broni.

Samochód trafiony odłamkami, źródło SVD
Samochód trafiony odłamkami, źródło SVD

Uzasadnione obawy i nienawistny klimat

Pokłosiem fali przestępstw jest wzrost nastrojów ksenofobicznych. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że biedne i niebezpieczne regiony miast, jak dzielnica Malmö Rosengård czy też Sztokholmskie dzielnice Rinkeby i Tensta są w dużej mierze zamieszkane przez imigrantów. „Nie zamieszkałbym w Rosengård nawet, gdybym dostał darmowe mieszkanie” zdradza anonimowy głos na popularnym szwedzkim forum. „Malmö to niemal miasto gangów” oznajmia kolega pochodzący z tamtych stron. To typowe głosy oddające nastrój panujący w kraju, który kojarzy się nam z wysokim standardem życia i spokojem.

Fakt że w Ikei nóż ściskał Afrykańczyk, a podejrzanymi w sprawie zabójstwa Lisy Holm są Litwini, są wodą na młyn dla szwedzkich radykałów. Z pewnością nie zaszkodzą nacjonalistom z populistycznej partii protestu Sverigedemokraterna czyli Szwedzcy Demokraci. Są też na rękę tamtejszej od lat silnej neonazistowskiej sceny.

Coraz częstszy widok w niektórych dzielnicach
Coraz częstszy widok w niektórych dzielnicach

Źródła: Aftonbladet, Svenska Dagbladet, Expressen, Nyheter24

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Płonące samochody. Eksplozje granatów. Szwecja w płomieniach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s