Oburzający wybór ONZ. Saudyjski przepis na prawa człowieka

ONZ znalazło się w ogniu krytyki po niezrozumiałym wyborze przewodniczącego niezależnego panelu przy Radzie Praw Człowieka ONZ. Stał się nim przedstawiciel Arabii Saudyjskiej, kraju będącego antytezą idei praw człowieka.

Jak donosi brytyjski Independent powołując się na niezależną organizację UN Watch, raport ONZ z 17. września potwierdza wybór przedstawiciela Arabii Saudyjskiej w ONZ Faisala Trada na stanowisko tego wpływowego panelu określanego mianem Grupy Doradczej (Consultative Group).

Faisal Trad i Michael Møller z ONZ, źródło UN Watch

Więcej ścięć niż w Państwie Islamskim

Grupa ta ma wpływ na obsadzenie ponad 70 ważnych stanowisk. Chodzi tu o wysokich urzędników określających standardy praw człowieka i składających doniesienia o ich łamaniu w różnych rejonach świata. Tym bardziej niezrozumiałym jest wybór człowieka prezentującego okrutny teokratyczny reżim, będący w dodatku patronem fundamentalistycznego wahhabizmu.

Arabia Saudyjska to konserwatywne społeczeństwo wychowane w duchu sunnickiego islamu, gdzie poszanowanie dla praw kobiet czy wolności słowa są abstrakcją, a wykroczenia przeciw srogim normom społecznym i religijnych karze się bezlitośnie. Szacuje się, że w bieżącym roku to arabskie królestwo dokonało więcej egzekucji przez ścięcie niż Państwo Islamskie.

Egzekucja w Dżizanie w Arabii Saudyjskiej
Egzekucja w Dżizanie w Arabii Saudyjskiej, źródło: executedtoday.com

Księga tysiąca i jednego smagnięcia bata

Równolegle z tą kontrowersyjną nominacją przebiega ogólnoświatowa akcja wywierania nacisku na władców saudyjskiej monarchii w związku z głośną sprawą uwięzionego saudyjskiego aktywisty. Raif Badawi otrzymał wyrok dziecięciu lat odebrania wolności oraz tysiąca uderzeń batem za swoją działalność wolnomyślicielską. Jego małżonka uszła za granicę wraz z dziećmi i koordynuje z Kanady kampanię na rzecz uwolnienia Raifa.

Nie wolno też zapominać o najświeższym dokonaniu saudyjskiego wymiaru sprawiedliwości, którym jest skazanie 21-letniego Ali’ego Mohammeda Al-Nimra na śmierć przez ścięcie, po którym jego ciało ma zostać ukrzyżowane i wystawione na widok publiczny. Ali został aresztowany w wieku lat 17, prawdopodobnie ze względu na pokrewieństwo z nielubianym przez władze kraju szyickim duchownym oraz udział w demonstracji.

Raif Badawi i Ali Mohammed Al-Nimr
Raif Badawi i Ali Mohammed Al-Nimr

W imię interesów

Hipokryzja zachodnich państw w stosunkach z tą bogatą i bezlitosną bliskowschodnią monarchią budzi niesmak nie od dziś. Jak donosi, UN Watch pomimo apeli organizacji pozarządowych jak i saudyjskich dysydentów ani Stany Zjednoczone ani Unia Europejska nie zgłosiły krytycznych uwag, kiedy Arabia Saudyjska uzyskała członkostwo w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Oficjelom zachodu nie przeszkadzało też, kiedy w proteście po brutalnym zamachu na redakcję magazynu Charlie Hebdo maszerowali ramię w ramię m.in. z przedstawicielami Arabskich Emiratów i Arabii Saudyjskiej. Fakt, że pochód, który był wyrazem poparcia dla idei wolnego słowa, odbył się tego samego dnia, kiedy pierwsze pięćdziesiąt smagnięć bicza pokryło plecy Badawiego krwawymi pręgami, nie stanowił dla polityków dość jaskrawej przeszkody.

Niemałe znaczenie dla związków pomiędzy zachodem a tym autorytarnym sunnickim państwem mają względy geopolityczne, wojskowe i gospodarcze. Wystarczy wspomnieć, że Saudyjczycy są największymi producentami ropy spośród krajów OPEC, zaś USA należy do największych odbiorców tego surowca. Dopóki to się nie zmieni, zachód będzie się z nimi obchodzić w białych rękawiczkach.

Pochód hipokryzji, źródło – Spiegel.De

Źródła: UN Watch, Independent, Quartz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s