Przegląd prasy zagranicznej – grudzień

Ambasador Grecji opuszcza Pragę w ramach protestu, a zwrot w szwedzkiej polityce azylowej wywołuje obawy w Norwegii, gdzie w roku 2015 ponad 30.000 osób złożyło podanie o azyl. Oto tematy dzisiejszego dzisiejszego wydania rubryki Szybki Przegląd Prasy Zagranicznej.

Na pierwszy ogień prasa czeska i dyplomatyczny zgrzyt pomiędzy Pragą i Atenami a następnie zerkniemy na prasę norweską.

Grecka czara goryczy

Przed kilkoma dniami grecki ambasador wsiadł na pokład samolotu, opuścił Pragę i udał się na konsultacje do Aten, co w dyplomatycznym języku oznacza ostry protest. Bezpośrednim powodem tego gestu była wypowiedź prezydenta Miloša Zemana. W ramach debaty na temat przyjęcia euro Zeman stwierdził, że Czechy powinny wejść do strefy euro dopiero po ukończeniu greckiego członkostwa. Obawia się bowiem, że czeski podatnik będzie zmuszony dorzucić się do pomocy dla Grecji.

Słowa te były nie w smak greckiemu MSZ, które zarządziło odwołanie swojego przedstawiciela. Nie chodziło tu zresztą o tę jedną wypowiedź. Strona grecka wręczyła już wcześniej notę protestacyjną w związku ze stwierdzeniami reprezentantów Republiki Czeskiej. Można to również traktować jak sygnał dla innych krajów regionu, czyli Słowacji i Węgier, ze strony których dają się słyszeć ostre słowa pod adresem Grecji.

Prowokator Miloš Zeman. Zdjęcie - Lidove Noviny
Prowokator Miloš Zeman. Zdjęcie – Lidove Noviny

W rozumowaniu Zemana trudno się dopatrzyć czegoś zdrożnego, a jedyny zarzut, który mu można uczynić to brak wyczucia dyplomatycznego. Gwałtowną reakcję Greków można zaś tłumaczyć tym, że ot, po prostu udało mu się przebrać miarkę greckiej frustracji. Tu należy jednak przypomnieć, że wywoływanie oburzenia należy do ulubionych zajęć najwyższego przedstawiciela Czeskiej Republiki.

Szwedzki imigracyjny zwrot budzi obawy Norwegów

Po tym jak pomiędzy sierpniem a listopadem Szwecja musiała sprostać napływowi 110 tysięcy ludzi, rząd tego przychylnego wobec imigrantów oraz uchodźców kraju położył szlaban. „Szwedzi powiedzieli, że (w tej sprawie) będą trzymać się na poziomie europejskiego minimum i wygląda na to, że to robią” – stwierdził w wywiadzie dla agencji informacyjnej NTB Frode Forang, dyrektor norweskiego Urzędu ds. Cudzoziemców.

Uchodźcy w Storskog. Zdjęcie - NRK
Uchodźcy w Storskog. Zdjęcie – NRK

Obawy są uzasadnione, ponieważ jeśli ten ludzki strumień nie ustanie, to zamknięcie jednej ze śluz oznaczać będzie tylko zmianę kierunku, a Norwegia to w porównaniu z krajami europy wschodniej ponętny cel podróży. Dlatego parlament tego skandynawskiego królestwa przyjmuje uchwały prowadzące do bardziej restrykcyjnej polityki imigracyjnej, które wraz kontrolami na granicach i współdziałaniem z Rosją nieco ów napływ zahamowały.

Kiedy mówi się o kryzysie emigracyjnym, na pierwszy plan wybijają się kraje na flankach Europy oraz te, do których zmierza najwięcej przybyszów, stąd można sądzić, że Norwegia była niejako na uboczu. Tymczasem w kończącym się roku 2015 o azyl w Norwegii poprosiło 30 tysięcy osób. Część z nich podążała północną trasą przez Rosję i norweski Finnmark.

Północna trasa - przejście w Storskog. Zdjęcie - NRK
Północna trasa – przejście w Storskog. Zdjęcie – NRK

Urząd ds. Cudzoziemców pracował dlatego na pełnych obrotach we współpracy z gminami i prywatnymi podmiotami. Pomiędzy budynkami wytypowanymi jako tymczasowe ośrodki dla uchodźców są szkoły, harcówki, budynki gospodarskie i kluby motocyklowe, ale każdy obiekt nadaje się do użytku i nie jest jasne czy podlegający pod resort sprawiedliwości Urząd ds. Cudzoziemców ma na to środki.

Doświadczenia roku 2015 i niepewność tego co przyniesie nowy rok, przekładają się na obawy tak pomiędzy urzędnikami i politykami jak i obywatelami kraju, którzy w ostatnich tygodniach zasypują premier Erny Solberg bezpośrednimi listami, gdzie wyrażają swoje obawy i sprzeciw, choć nie brakuje i wyrazów poparcia.

Erna Solber czyta listy. Zdjęcie - Aftenposten
Erna Solber czyta listy. Zdjęcie – Aftenposten

źródła: Lidove Noviny, Teraz.sk, NRK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s