Praga, jedyny europejski przystanek Xi Jinpinga

Reprezentacja polityczna Czech z prezydentem Zemanem za czele triumfuje. Czechy są jedynym europejskim krajem, do którego zawitał Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping w drodze do Waszyngtonu. Ten dyplomatyczny sukses wzbudza jednak również kontrowersje.

Ulice Pragi przyozdobiono chińskimi flagami z kilkudniowym wyprzedzeniem i zapewne szybko tego pożałowano, ponieważ ściągnęły na siebie gniew tych, który nie kibicują nowo zadzierzgniętym czesko-chińskim więzom. Nieznani sprawcy ćwiczyli celność rzucając w nie jajkami wypełnionymi farbą i konspiracyjnie wymieniali je na flagi okupowanego Tybetu.

Tybetański „sabotaż”. Zdjęcie pochodzi z ČR.cz

Historyczne wydarzenie

Historyczna, bo pierwsza wizyta chińskiej głowy państwa podnosi ciśnienie po obu stronach barykady. Jeszcze zanim samolot Xi Jingpinga wylądował na praskim lotnisku, grupa obywateli Chin wyprorokowała niegroźną potyczkę z czeskimi stróżami prawa.

Xi Jinping ląduje w Pradze. Zdjęcie pochodzi z ČT24.cz
Xi Jinping ląduje w Pradze. Zdjęcie pochodzi z ČT24.cz

Oliwy do ognia debaty publicznej dolewa awanturnik Miloš Zeman, który w świeżym wywiadzie dla chińskiej stacji CCTV News oznajmił, że nowa jakość relacji pomiędzy obydwoma krajami jest dowodem na niezależność czeskiej polityki zagranicznej od USA i Unii Europejskiej.

Po boku Putina na placu Tiananmen

Tłem pobytu przedstawiciela azjatyckiego mocarstwa są kilkuletnie starania o zawiązanie specjalnego partnerstwa. Inicjatywę tę firmuje prezydent Zeman przy współpracy z rządem Bohuslawa Sobotki i Czesko-Chińską Izbą Handlową.

Sam Zeman odwiedził Państwo Środka w trakcie swojej prezydentury dwukrotnie i był jedynym przywódcą państwa członkowskiego Unii Europejskiego, który po boku Omar al-Baszira czy też Władimira Putina brał udział w obchodach 70. rocznicy zwycięstwa Chin nad Japonią.

Fala inwestycji

Jesienią zeszłego roku było już oczywiste, że Czesi dopięli swego. Potwierdzeniem była fala inwestycji chińskiej korporacji CEFC w Republice Czeskiej. Jak mawia porzekadło „w miarę jedzenia rośnie apetyt”, i w zgodzie z tym premier Sobotka wyraził nadzieję, że Praga mogłaby się stać dla chińskiego biznesu finansową centralą w Europie. Zarazem jednak pojawiły się krytyczne uwagi na temat powiązań tej firmy z chińskim wojskowych wywiadem i pytania o drugie polityczne dno ekspansji komunistycznego molocha.

Czytaj więcej o czołobitnych gestach prezydenta Zemana wobec Chin i niejasnych kulisach chińskich inwestycji nad Wełtawą w analizie Wejście chińskiego smoka na łamach Prasy Zagranicznej.

Havel i Dalai Lama. Zdjęcie pochodzi z ČR.cz

Sławomir Budziak

źródła: ČT24, ČR

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s