Czescy komuniści rewidują historię

Silnie antypolskie treści propagowane przez jeden z oddziałów Komunistycznej Partii Czech i Moraw sprowokowały konsula Polski w Ostrawie do złożenia skargi w komitecie centralnym partii, donosi portal Novinky.

Pakt Ribbentrop-Mołotow był obroną ZSRR przed zbliżeniem polsko-niemieckim. Niesnaski pomiędzy II RP a Niemcami stanowiły przyczynę wybuchu wojny w 1939. Państwa bałtyckie i Polska to tak zwane „niewinne ofiary” owej wojny. Jest jeszcze mowa o olbrzymim archipelagu polskich obozów koncentracyjnych oraz obozów śmierci. W oczy rzuca się też upiór dziadka Donalda Tuska w gustownym mundurze Wehrmachtu. Długo by jeszcze wymieniać.

Strona internetowa regionalnego oddziału Komunistycznej Partii Czech i Morwa z powiatowego miasta Frýdek-Místek – z której pochodzą te treści – to istny koncert życzeń prokremlowskiego rewizjonisty. Nagromadzenie faktów, zdjęć i wycinków prasowych nie pozostawia wątpliwości co do tego, kto w historycznej perspektywie dał Czechom powody do głębokiej podejrzliwości. Zbiorowym pozytywnym bohaterem redaktorów witryny zaś jest – i tu nie zaskoczenia – bratni naród rosyjski. Mitologia spod czerwonej gwiazdy opiera się jakimś sposobem zębom czasu.

Zbiorowy bohater autorów strony
Zbiorowy bohater autorów strony

W odpowiedzi na zawartość strony konsul Janusz Bilski zażądał usunięcia nieprawdziwych i szkalujących stwierdzeń, które określił mianem „dezinformacji” i „fałszywych informacji” oraz naznaczył, iż ich rozpowszechnianie może mieć zły wpływ na relacje obu krajów.

KSČM w osobie swojego wiceprzewodniczącego wprawdzie przyjęła skargę do wiadomości, ale odniosła się do niej z wielką rezerwą. „Pogorszenie stosunków to silne słowa. Palą do nas z grubej rury, ale na nas to nie robi wrażenia” oznajmił wiceprzewodniczący Josef Skála. Oznajmił też, że sprawie się przyjrzy, ale protest konsula jakoś specjalnie go nie martwi. „Nie ma powodu do niewolniczego przyjmowania (polskiej) interpretacji bolesnych wydarzeń z naszej historii”.

Dawny polski wyborczy szlagier reanimowany
Dawny polski wyborczy szlagier reanimowany

 

KSČM wypomina Polaków nienawiść do bolszewików
KSČM wypomina Polaków nienawiść do bolszewików

źródło: novinky.cz, ovkscmfm.estranky.cz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s